De markten liggen er zeer zwak bij deze dagen. Elke stijging wordt als een gelegenheid aanzien om aandelen opnieuw te dumpen. Men is een nieuwe recessie aan het incalculeren, daar lijkt het voorlopig toch op. Via de grafieken gaan we na met welke richtpunten we rekening mogen houden.
Het hoofd-en schouderpatroon waarover ik op deze site al een ruime maand over spreek is dan toch uitgekomen. Vorige week brak de koers door de neklijn, waardoor het patroon een feit is, en we door de afstand tussen het bovenste punt van het hoofd en de neklijn een koersdoel kunnen berekenen van 880 punten voor de S&P500. Merk ook op dat de rechterschouder niet de hoogte van de linkerschouder bereikte. Dit komt onder andere door anticipatie van de beleggers. Als men denkt te weten dat de koers de neklijn zal doorbreken, zal men niet wachten op die laatste eventuele stijging tot dat punt, maar zal men hierop anticiperen door iets vroeger te verkopen of te speculeren à la baisse.
De Dow Jones laat, zoals doorgaans het geval is, een gelijkaardig beeld zien. Hier bedraagt het koersdoel 8400 punten hetgeen een daling zou betekenen van een kleine 15%. Ook een death cross tussen het Moving Average van 50 en dat van 200 zit er aan te komen.
De Nasdaq laat een koersdoel van 1625 punten zien. Dit samen met een RSI van lager dan 50 en een negatieve MACD laten de beurzen zich van hun negatieve kant zien. Toch is het na 9 op de 10 rode te hebben gehad, mogelijk dat er wat consolidatie of correctie optreedt. De indicatoren bereiken naderhand niveaus die aangeven dat er te veel verkocht is geweest. Toch vind ik het zeer riskant om hier op in te spelen, het kan immers gerust nog enkele procenten lager gaan vooraleer we wat kunnen herstellen. De trend blijft dus negatief, maar met een grote waarschijnlijkheid op een (kleine) correctie of wat consolidatie
De AEX laat een koersdoel van 262 punten zien, goed voor zo’n 15,5 %. Vanzelfsprekend blijven deze patronen enkel geldig zolang de neklijnen onaangetast blijven. Worden deze doorbroken, dan kunnen de koersdoelen de vuilbak in, maar zitten we wel nog steeds met een patroon van lagere toppen, en lagere bodems.
De Duitsers presteren niet enkel op het WK goed, maar ook hun beurs blijft het opmerkelijk goed doen in vergelijking met de andere landen. Er is zelfs sprake van hogere bodems. Toch lijkt er een dubbele top gezet te zijn. Als nu ook de stijgende bodemlijn wordt doorbroken, zal het beeld voor onze oosterburen er een pak negatiever worden.
Goud lijkt na een sterke stijging met historische records even wat in te houden. Iets wat meer dan normaal is na een stijging van bijna 20% in ruim 5 maanden. Op dit moment is er sprake van negatieve divergentie, een gebroken trendkanaal en een RSI die lager is dan 50. Het is dan ook goed mogelijk dat de correctie nog wat kan aanblijven.
Kort samengevat hebben de meeste indexen hun Hoofd-en schouderpatroon voltooid, en kunnen er fors lagere koersdoelen worden opgetekend. Toch zullen deze niet in één beweging worden bereikt, en zal het dan ook belangrijk zijn om te controleren of de neklijnen standhouden. De indicatoren zijn bijna aanbeland op ‘oversoldniveaus’, iets wat suggereert op een correctie maar tegelijk ook een teken van zwakte is. Als laatste wil ik succes wensen aan de Nederlanders morgenavond tegen Uruguay. België is er andermaal niet bij dit tornooi, dus wordt er hier dan maar enthousiast gesupporterd voor onze noorderburen!
Bert Dewitte