Schuldenakkoord of niet, de markt blijft broos en vooral kwetsbaar. Niet alleen de beurzen staan onder grote druk, ook op de valutamarkten is er van alles gaande. Men zoekt veilige havens op waardoor men vooral uitkomt bij de Zwitserse Franc die op weg is naar pariteit met de Euro. Men vreest voor grote ellende uit Italië en Spanje deze keer, de CDS‘s daar liepen fors op, ook de 10 jaar rente breekt opnieuw uit.
Marktanalyse
Na een mogelijk akkoord over de verhoging van het schuldenplafond in de VS dachten veel beleggers maandag dat het ergste voorbij was. De eerste reactie op de financiële markten was dan ook voor een korte tijd positief. Al snel werd duidelijk dat de pijn veel dieper moet zitten, vooral ook doordat Europa weer problemen op de radar kreeg met Italië en Spanje. Soms lijkt men dit alles te vergeten, maar plots staat het opnieuw voor de deur. Zeker nadat de blik even teveel gericht wordt op een andere zaak zoals het probleem met het schuldenplafond in de VS. Toch zijn er zaken die men in de gaten moet blijven houden tussen alle tumult in, denk aan de rente en de obligatiemarkt. De rente bij zwakke regio‘s loopt fors op terwijl de rente in bijvoorbeeld Duitsland en Nederland juist krimpt door de grote vraag naar deze obligaties. Ofwel, men vlucht uit aandelen en men zoekt naar veilige havens als goud, sterke valuta of veilige obligaties. Onder deze column ziet u dat vooral de Bund Future en de Zwitserse Franc behoorlijk zijn opgelopen de afgelopen week (zie grafieken hieronder). Dat zegt veel over het vertrouwen, of we kunnen het beter “angst” noemen.
Wall Street
Deze keer twee grafieken vanuit Wall Street: de Dow Jones en de S&P 500, die beide op het punt staan te breken (zie hieronder). Alweer komt het 200-MA in beeld. De indices vechten voor hun uptrend momenteel maar de kans is groot dat die wordt opgegeven de komende dagen. Zodra de indices daaronder geraken en ook de lange steunlijn doorbreken, die we ook zien in de buurt van de huidige standen, dan ligt er nog 10% omlaag te wachten. En, zoals we weten gaat het bij dalingen altijd sneller dan wanneer we met een gestaag opgaande markt te maken hebben. Doordat de markt er na enkele pogingen niet in slaagde de top van dit jaar te breken, zal het vertrouwen bij de BULLS ook behoorlijk afnemen zo niet weg zijn.
AEX
Bij de AEX zien we al lang een breuk onder enkele belangrijke steunlijnen. De AEX kan daarom vrij snel richting de 318 pnt met daarna de zone 305 – 308 die weer in beeld kan komen. Vorig jaar hebben we daar diverse keren een test gemaakt. De AEX ligt er door de breuk onder het 200-MA van eerder dit jaar al veel zwakker bij dan de indices op Wall Street. Om de AEX weer op koers te krijgen zal de index duidelijk boven de zone 341 – 343 pnt moeten sluiten. We staan daar nu nog ver onder.
Conclusie
Helaas kan ik weinig houvast vinden voor een beter beursklimaat momenteel. We zullen deze fase weer uit moeten zitten en vooral goed kijken waar er wat gedaan kan worden. Hierbij krijgt SHORT de voorkeur zolang de markt zo zwak blijft. Verkopen op kracht dus. Om LONG posities op te vissen raad ik aan om nog het nodige geduld uit te oefenen. Wie de laatste weken aandelen kocht, is er nog niets beter van geworden. Geduld is belangrijk in deze fase.
AEX Index:
Dow Jones Index:
S&P 500 Index:
Euro-Zwitserse Franc:
BUND FUTURE:
Guy Boscart
www.usmarkets.nl