Met winsten tussen de 5 en de 6% was het een ongekend positieve week voor de beurzen. Beleggers hebben er alle vertrouwen in dat er een allesomvattende oplossing komt voor de schuldencrisis. Of is dit slechts ijdele hoop? In ieder geval zijn de meeste indices aanbeland bij zware weerstand. Ik zie dit niveau als een scharnierpunt waarbij een break-out tot boven de weerstand een trendommekeer op middellange termijn betekent. Voorlopig blijf ik bearish en verwacht ik eerder dat de weerstand zijn werk doet dan dat er een break-out komt.
Aandelen en grondstoffen profiteerden van het positivisme deze week, obligaties verloren ruim 3% aan waarde. Het goud en de Euro stegen respectievelijk 2,5 en 3,5%.
De daggrafiek van de S&P 500 toont meteen de duidelijke weerstandlijn rond 1225, de koers waar we nu voor een derde keer zijn aanbeland. De vorige twee keer slaagde de koers er niet in om erboven te klimmen. Nu, met een overbought stochastics, zal dit ook geen evidentie zijn.
De weerstandslijn wordt nog gevoelig steviger als we de termijn uitbreiden. Onderstaande weekgrafiek geeft aan dat de weerstandlijn ook samenvalt met nog twee voormalige toppen. Dat in combinatie met een RSI die op het niveau van 50 afketst maakt dat de weerstand een niet te onderschatten horde om te nemen is.
Zelfde verhaal op de daggrafiek van de Dow Jones. Een overbought stochastics en een zware weerstandszone van 11500 tot 11700 punten. De RSI noteert nu op 60 punten. Gaan we hoger dan dit niveau dan zitten we officieel in een uptrend. De volgende dagen zijn dus cruciaal.
Ook op de AEX zijn we aanbeland bij zware weerstand. De voormalige bodems en het 38,2% fibonacciniveau op het niveau van 300 – 310 punten is de zone waarover het gaat.
De weekgrafiek van de Japanse Nikkei ziet er een stuk bearisher uit dan de rest. Op de weekgrafiek geldt nog steeds een H&S‑patroon die een koersdoel heeft van 6500 punten, een horrorscenario dus. De neklijn ligt rond de 9000 punten, wordt die uitgehaald vervalt het patroon en het eraan verbonden koersdoel. Gezien de zware weerstand valt dit te betwijfelen of dit zal lukken.
De VIX of de paniekmeter kelderde deze week en is nu aanbeland op zware steun rond de 30 punten. Ik kan het dus niet genoeg benadrukken maar de komende dagen worden cruciaal voor de beurzen welke richting ze zullen uitgaan.
Bert de Witte
voor US Markets