...

Analyse: AEX - SPY

5 februari 2011, 19:12 | US Markets Redactie | leestijd: 6 minuten | moeilijkheid: 10 / 12 | (0)

Begin jan­u­ari kreeg ik de eerste waarschuwin­gen in de sen­ti­mentsindi­ca­toren. Dat sig­nalen in sen­ti­mentsindi­ca­toren voor­lopen op de ontwik­kel­ing in de koers­grafieken en soms weken op voor­hand hun sig­nalen afgeven is een feit maar inmid­dels zijn we een maand verder en is er van een echte dal­ing nog steeds geen sprake. Van een sti­jging trouwens ook niet. Kijken we naar de aex dan zien we over de maand jan­u­ari geme­ten tussen de uiter­sten een range tussen top en bodem van amper 5% pro­cent. Een range die boven­di­en geken­merkt wordt door veel over­lap. Plotse dalin­gen wor­den steev­ast heel snel teruggekocht en bijgevolg bli­jven we duwen tegen de weer­stand­sli­jn van het trendkanaal…


Een range van amper 5% over de afgelopen maand maakt dat zow­el long­posi­ties als short­posi­ties op de index niet echt aangewezen zijn. Dit is op indexniveau veeleer een markt voor schri­jvers van opties. Op vlak van indidi­vidu­ele aan­de­len ligt de sit­u­atie anders. Daar zit­ten wel degelijk aan­de­len bij die op ape­gapen liggen ter­wi­jl andere dan weer een mooie sti­jging lat­en zien. ING is daar­bij zowat de top­per en zolang dit aan­deel niet daalt is er ook weinig kans toe dat de aex echt gaat dalen. Nog andere aan­de­len en dan kijk ik vooral naar Arcelor en Akzo hebben opwaarts poten­tieel en dan is het maar de vraag of een cor­rec­tie bij de aex wel echt veel om het lijf zal hebben.
Waar ik tot voor enkele weken dus 335 als koers­doel voorop­stelde voor een dal­ing zou ik er mogen vanu­it gaan dat 343 real­is­tis­ch­er wordt.
Dat een cor­rec­tie er komt daar bli­jf ik bij want de sen­ti­mentsindi­ca­toren ver­beteren niet en ook grafiek­tech­nisch is het duidelijk dat de kansen veeleer neer­waarts liggen dan opwaarts maar ik hou eve­neens vast aan mijn analy­ses die aangeven dat deze cor­rec­tie een koop­waardi­ge cor­rec­tie wordt.
Kor­tom: mijn routekaart bli­jft — eerst cor­rigeren en na die cor­rec­tie gaan we stukken hoger waar­bij ik mijn koers­doel­zone hand­haaf van 400420.

Op vlak van sen­ti­ment vind ik dit een mooie grafiek om bij stil te staan. De SP500 mag dan wel bij zijn top­niveaus bli­jven hangen, de new highs beves­ti­gen die beweg­ing niet. Dit is maar één van de negatieve diver­gen­ties die we kun­nen waarne­men tussen sen­ti­ment en werke­lijke koer­se­vo­lu­tie. Andere belan­grijke zijn: het aan­tal aan­de­len boven het 50-daags gemid­delde daalt al vanaf begin jan­u­ari en de Mc Clel­lan oscil­la­tor divergeert al weken­lang negatief.


alt

Kijk ik naar de week­grafiek van de Spy (1311,15) dan zit­ten we daar nu echt wel heel dicht bij de punt van de wig. Neem ik de bodem van juli en de top van augus­tus als ref­er­en­tiepun­ten voor het trekken van de Fibo-pro­jec­tieniveaus dan zien we dat 1320 een Fibo-doel is. 1320 kan dus maar de vol­umes die in de sti­jging de hele tijd door afne­men, de afs­tand tussen de gemid­delden en koers die relatief te groot wordt en de koersen die der­mate ver bin­nen de wig zijn opgeschoven mak­en dat het risi­co naar bene­den groot bli­jft. Al sti­j­gen we naar 1320 dan is dit geen reden om aan de longkant te gaan staan, inte­gen­deel.

alt
Op dag­grafiek is duidelijk dat de gemid­delden net als in april trouwens te ver uit elka­ar liggen en een con­ver­gen­tie dringt zich op. De koers van de Spy heeft de ste­un­li­jn van de dal­ende wig door­bro­ken en is nu bezig met een klassieke terugtest van de door­bro­ken lijn. 1320 is een mogelijkheid maar vanu­it het patroon kun­nen we net zo goed op een­der welk ogen­blik een snelle dal­ing verwacht­en richt­ing de novem­ber­top op 1230. Is er op dat ogen­blik werke­lijk sprake van een negatief sen­ti­ment dan behoort ook een clos­ing van de gap van begin decem­ber op 11901200 tot de mogelijkheid.

alt
Ver­taald naar de XO-grafiek van de AEX betekent het dat we reken­ing moeten houden met de lij­nen van het sti­j­gend kanaal en net als vorige week ver­meld houden we stops dus best boven die lijn. Vorige week gaf ik 370 aan als te hanteren stop voor shorts. Deze week wordt dat 373.
Wat koers­doe­len betre­ft voor de verwachte cor­rec­tie veran­dert er weinig. De sti­j­gende ste­un­li­jn in acht nemende wordt het alleen min­er waarschi­jn­lijk dat 335 kan bereikt wor­den. Ik richt me dus eerder op de top van 343 omdat daar een sig­nif­i­cant ste­un­niveau ligt. Op weg naar 343 kri­j­gen we ste­un op 361÷358÷353÷348÷347 en 345. 353 is een belan­grijke ste­un omdat daar de hor­i­zon­tale ligt van het ver­bre­dend patroon.

alt

Op maand­ba­sis bli­jft het zo dat we tegen een weer­stand­sli­jn zit­ten aan te duwen. Die weer­stand­sli­jn ligt tevens op gelijke hoogte met de zware hor­i­zon­tale weer­stand uit 2004/2005. Meest logisch is dus dat we even moeten ademhalen vooraleer we naar het kruis­punt van de lij­nen okto­ber 2009 — april 2010 en novem­ber 2009 — maart 2010 toekun­nen. Dat kruis­punt ligt op momenteel op 420. Agus­tus 2010-decem­ber 2010 geeft een doel van 343 aan voor de cor­rec­tie die ik verwacht en lager hebben we het 20-maands gemid­delde op 335. Juli — sep­tem­ber­top­pen op 343 vor­men een zware hor­i­zon­tale ste­un en bijgevolg geef ik ook hier de voorkeur aan 343 als cor­rec­tieniveau.

alt
Op week­ba­sis gaan we met de sto­chas­tics vanu­it een overgekochte zone naar een verkoopsig­naal toe. In de koers­grafiek zien we het 20-weekgs gemid­delde liggen op 359 en dat is ook de low van de can­dle van vorige week. Een eerste veilig” verkoopsig­naal kri­j­gen we dus pas bij een koers lager als 359. Zolang de aex daar­boven bli­jft kan 370373 nog steeds behaald wor­den maar dat zal pas gebeuren natu­urlijk wan­neer ook de Spy 1320 op het koers­bord weet te zetten.

alt
Op dag­ba­sis is er een bear­ish wolve-wave zicht­baar met koers­doel 347 maar wan­neer de index nog een week­je gaat aan­mod­deren en eerst 370373 gaat behalen dan ligt het koers­doel van die wolve-wave met dergelijk scherp dal­ende ste­un­li­jn ineens veel lager en dan kijken we naar 343. Wie het wolve-wave patroon kent weet dat een dal­ing naar die ste­un­li­jn enorm snel kan gebeuren. Een ander ver­meldenswaardi­ge vast­stelling is die zwaar over­rokken afs­tand tussen de gemid­delden. Die gemid­delden moeten weer naar elka­ar toe en dat kan enkel door een koers­dal­ing of in het beste geval een lange zijwaartse beweg­ing.

alt
Samengevat: de topvorm­ing bli­jft aan­houden en de sig­nalen die een dal­ing voorop­stellen bli­jven de over­hand houden. Mogelijks halen we 370373 met de index maar we houden er reken­ing mee dat we bij dal­ing onder de 359 de start kun­nen mak­en voor een dal­ing richt­ing 343.

Edwin Van­damme
US Mar­kets
Anal­ist heeft posi­ties op de aex.


Reageren

Anonieme comments achterlaten is niet toegestaan. Hiervoor moet u ingelogd zijn. Login »
Turbo’s zijn complexe instrumenten en brengen vanwege het hefboomeffect een hoog risico mee van snel oplopende verliezen. 7 op de 10 retailbeleggers verliest geld met de handel in turbo’s. Het is belangrijk dat u goed begrijpt hoe turbo’s werken en dat u nagaat of u zich het hoge risico op verlies kunt permitteren.