De signalen die duiden op een markt die stilaan begint overkoken zijn talrijk. Krijgen we er nog een staartje achteraan op korte termijn? Dat kan best maar het kan in deze fase van de stijging, bij sentimentsindicatoren die duidelijk wijzen op overdrijving ook zomaar ineens afgelopen zijn. Reeds enkele weken geef ik aan er voorstander van te zijn aandelenportefeuilles af te bouwen bij stijging. Ik blijf bij die mening want ik hou rekening met een 20%-correctie vanaf een geplaatste top.
Even een plaatje van de Russell 2000 — small caps in de blow-off fase. Het zou me werkelijk verbazen wanneer we in deze weekgrafiek de horizontale zone augustus 2007 — augustus 2008 zien sneuvelen. Logischerwijze mogen we verwachten dat de Russell in deze zone zijn top zal neerzetten. De polarized fractal is voor het eerst in drie jaar zwaar overbought.
De spy op weekbasis: de “zwakke plek” tussen de candles van 12⁄19 september zou een koersdoel betekenen in de zone 1240⁄1260. Maar de wolve-wave blijft ook staan net als de weerstandslijn onder de bodems van juli en september. Na de top een daling naar de steunlijn betekent een daling van ruim 20 procent. Wetende dat 20 heel vaak voorkomt in de bepaling van een tijdscyclus betekent het dat bij een top in mei we 5 maanden over de correctie zouden kunnen doen. In mei stijgen we immers reeds 15 maanden gerekend vanaf de maartbodem van 2009.
Op dagbasis letten we op de veel te groot wordende afstand tussen de gemiddelden: convergeren — divergeren…altijd opnieuw. Geen uitzondering op deze regel, die uitzondering bestaat niet…de geiddelden moeten terug naar elkaar toe. De spy doorbrak vorige vrijdag zijn vorige top en dus mogen we aannemen dat golfje 5 van start is gegaan op 19 april. We gaan dus naar een definitieve top toewerken.
Vertalen we de gegevens naar de aex en kijken we naar de xo-weekgrafiek dan kan 370 er nog steeds inzitten. De AEX is bij keerpunten een niet te vertrouwen index. telkens weer stel je vast dat die bij keerpunten moet overdrijven. Afgelopen week coorigeerden de Bel-20 en de Cac40…wie bleef er hangen…jawel: de aex.
Op maandbasis: De Bollinger Band With-indicator…wanneer de indicator laag staat dan is de kans op een toename van de volatilitieit groot. Bijgevolg: een daling mag niet uitgesloten worden. Maar de bovenste Bollinger ligt bij 372. Dit doel kan bereikt worden want we zien er een horizontale weerstandslijn liggen met verschillende raakpunten. Onder die lijn ligt nog een horizontale lijn en de aex ligt ussen de twee lijnen. Laten we maar stellen dat de aex binnen zijn koersdoelzone is aangekomen.
Heikin Ashi op maandbasis: mooi kanaaltje in de koersgrafiek. Het 50-maands gemiddelde ligt tegen de weerstandslijn en ligt op 365. Het 20-maandsgemiddelde ligt bij de steunlijn op 318.
Op weekgrafiek het wolve-wave patroon met weerstandslijn bij 370 en dat niveau zouden we ook de helft van de candle van oktober 2008 terugnemen. Die reeds lang aanhoudende niet-bevestiging van momentum in de macd is echter iets wat me er van moet weerhouden zomaar dat koersdoel bij 370 voor waarheid aan te nemen. Het zou zomaar kunnen dat we niet 370 zien maar ineens 330. Immers: het niet bereiken van een weerstandslijn is een signaal voor trendommekeer. Stel dus dat de aex volgende week niet hoger komt dan de candle van 16 april dan blijft een val naar 330 en mogelijkheid.
Nemen we de weekgrafiek op lineaire schaal dan zien we dat de weerstandslijn over de toppen van oktober en januari nagenoeg bereikt worden. De eerder doorbroken steunlijn van de wig ligt bij 370. eeven herinneren in deze euforische beurs: wiggen hebben de eigenschap hun weerstandslijn terug te testen waarna een snelle val volgt richting oorsprong van de figuur. Richting oorsrong? Als ik hier een koersdoel noem op basis van dit patroon verklaren ze me bij het hudige sentiment goed gek. Laat het ons ietsje minder extreem bekijken: bij een dreun krijgen we steun van de gemiddelden en bij het bereiken van die gemiddelden zien we wel weer verder.
Op daggrafiek wordt duidelijk waarom ik er mijn twijfels bij heb of de zone 365÷370÷372 wel moet bereikt worden. De indicatoren zijn duidelijk negatief met zowel bij de macd als bij de ppo een doorbraak van de steunlijn en in de koersgrafiek werd eveneens de steunlijn gebroken bij gemiddelden die relatief te ver uit elkaar liggen. Stijgen we verder dan kan deze steunlijn inderdaad teruggetest worden maar net zo goed zien we die lijn niet meer onmiddellijk terug. Die opmerking plaats ik hier omdat we tenslotte moeten vaststellen dat bij een hogere sp500 de aex de neiging vertoont achterop te lopen.
Samengevat: een top hoger dan die van midden april met een doelzone in de range, breed genomen, van 365⁄372 is een mogelijkheid maar in de daggrafiek zijn er duidelijke aanwijzingen dat we er niet zomaar moeten van uit gaan dat die 365⁄372 doelzone ook daadwerkelijk zal bereikt worden. Althans niet onmiddellijk want we kunnen vanwege de relatief te ver uit elkaar liggende gemiddelden en de verkoopsignalen in de daggrafiek net zo goed eerst een stukje terug.
Wat aandelenposities betreft kan ik duidelijker zijn…stap er uit en ga niet de markt bespelen voor die mogelijke laatste paar procenten..wie het onderste uit de kan wil…
Edwin vandamme
US markets
Analist heeft posities op de aex. Geen posities op overige vermelde waarden.