![](/images/legacy-userimages/userimages/ruud_up_down.jpg)
RANGE AEX VOOR MAANDAG 22 MEI
Eerst een korte terugblik op een turbulente week.
De week van 12 tot 19 mei heeft een versnelling te zien gegeven van de downtrend die 4 weken geleden startte. We hebben lange tijd niet zulke hevige verliezen gezien, maar het is niks bijzonders als je het in historisch perspectief plaatst. De weekrangebodem bij 445 was een belangrijke technische grens. Woensdagnamiddag kwam de AEX erop terecht, veerde op, ging ernaar terug, veerde weer op, ging er een klein beetje onder, bleef hangen, en toen, in een gedenkwaardig laatste half uur, brak de index er met geweld doorheen, stukken werden op de markt gesmeten, alsof de beursjongen allemaal deze column lezen en op de range traden.
Elliottanalisten zullen zeggen: niks bijzonders, impulsieve daling, dan zie je zulke bewegingen nou eenmaal. Tja. Hoe ervaren je op de beurs ook bent, het is altijd weer verbazingwekkend, die angst die je kunt ruiken, alsof de beursvloer er nog was. Nu is het de angst van mensen achter computers, en computerprogramma’s zelf, verkoopprogramma’s die beginnen te sellen op de technische signalen die ik ook gebruik.
Nadat we door deze grens heen waren, lag er geen technische steun meer in de buurt, en dat hebben we geweten. Het 200 daags gemiddelde bij 432 bood die steun uiteindelijk wel. Overigens ook exact de onderkant van de berekende range voor het openingsuur van donderdag 18 mei. Voorlopig heeft de beurs daar zijn dieptepunt gehad. Het koersdoel wat ik in maart in de grafiek van de AEX had gezien, 438, werd verder de waarde waar de AEX in een range omheen heeft bewogen. De 445 is niet meer getest als weerstand, verder dan vlak boven 441 is de beurs niet meer kunnen komen, een uitermate zwak verhaal.
Voor de week van 22 tot 29 mei ligt het voor de hand dat we nog een keer een lagere bodem zetten. De weekrange biedt ruimte tot 424,75. Maar persoonlijk verwacht ik dat het sentiment in de loop van volgende week verbetert en dat we de week hoger afsluiten dan dat we hem begonnen. Ik heb daar weer een speciale telling voor, we zullen zien of ik gelijk krijg. Of de sentimentsverbetering langer dan een paar weken aanhoudt betwijfel ik. Als er twee of drie goeie weken zouden volgen, is mijns inziens de kans op een verdere daling van de beurs daarna groter dan dat de stijging hervat wordt. Maar dat zien we tegen die tijd wel weer, we reageren op wat we zien, en we zijn opportunist. Een koersdoel voor een volgende grote upgolf, mocht dit al DE correctie geweest zijn, ligt ook klaar. En het handelssysteem reageert sowieso mechanisch.
De steun dan wel weerstand voor maandag 22 mei is:
Openingsuur: 439,37 — 436,12
Hele dag: 437,58 – 442
Hele week: 446,24 — 424,76
Maand: 473,92 — 455,57
De ranges moet u zien als zones, de exacte waarde speelt niet zo’n rol, al kan het wel eens tot achter de komma precies uitpakken. Openen we maandag boven de range van het openingsuur, verwacht dan weerstand bij 442 en steun bij 439,40. Openen we onder de 436,12, verwacht daar dan weerstand en steun bij de 432 zone. Openen we in de range voor het openingsuur maar onder de 437,58, dan kan die zone weerstand bieden, en de 436 zone steun. Openen we binnen de dagrange, verwacht dan weerstand bij 442 en steun bij 437,58.
Tenslotte nog dit. Een uitbraak uit de bovenkant van de range is normaal gesproken een koopsignaal. We zagen dat vrijdag gebeuren. Maar de handelsomgeving en de andere technische kenmerken spelen uiteraard ook een rol. Expiratiedag is altijd een onbetrouwbare dag om op te traden, de expiratie kan ‘neergezet’ worden waar het de handel goed uitkomt. Bovendien zagen we vrijdag een patroon dat nog niet bullish genoemd kan worden, het oogt correctief, alsof er nog een daling nodig is om de zaak af te ronden. Desondanks kan het een goed signaal zijn geweest, dat zich dan pas maandag uitbetaalt. Dat is het probleem van het pure daytraden, waarbij geen posities overnight worden genomen. Een vak apart.
Op dag- week- en maandbasis is de AEX nog steeds een short, maar zij die nog niet short zijn mogen het in het grote plaatje niet meer doen, tenzij zich een shortable bounce voordoet. Op uurbasis is de index neutraal.
Happy trading,
Ruud van Megen
US Markets