![](/images/legacy-userimages/userimages/ruud_range_AEX.jpg)
RANGE AEX VOOR DINSDAG 16 MEI
Maandag was een moeilijke handelsdag op de beurs. De range gaf bij opening het goede signaal: we openden onder de range voor het eerste uur, de onderkant van de range moest daar weerstand geven en dat was ook zo. Het shortsignaal dat daar werd gegenereerd leidde tot een paniekerige daling naar 449, waarna een bounce weerstand vond bij de doorbroken dagrange op 450,53. Dat was het tweede shortsignaal. Na tienen volgde een paniekprikker onder de 447, maar de weekrange is niet getest, want vervolgens ontstond er een flinke opvering die de beurs weer binnen de dagrange bracht. Maar steun- of weerstandsniveau’s speelden geen rol meer, en de bewegingen waren nerveus en choppy. De rest van de dag is de beurs nog een keer bij de high van het openingsuur geweest, en ook weer onder de 450 gedoken. Gesloten zijn we net erboven op 450,09, na alweer een fikse downveiling.
Dat leidt tot de volgende range voor dinsdag:
Openingsuur: 451,17 — 449,01
Hele dag: 451,79 – 445,09
Weekrange: 445,50 — 464,68
Onderkant maandrange : 455,57
De maandrange blijft van groot belang, mochten we boven de dagrange openen of er intraday doorheen breken. Zoals ik al eerder aangaf, de ervaring leert dat bij een trendomslag van enige betekenis de maandrange doorbroken wordt. We mogen dit dus zien als de eerste daling van betekenis sinds oktober vorig jaar, en correcties omhoog moeten met argusogen bekeken worden en goed geanalyseerd, om te zien of het niet om een correctieve stijging gaat. De week-RSI geeft op dit moment een doorbraak van steunlijn onder de beweging vanaf 308 in 2004. Als dat aan het eind van deze week nog zo is, is dat een indicatie ervan dat de beweging omhoog vanaf de low van 2004, de tweede grote stijging sinds de low van februari 2003, mogelijk voorbij is. Dat zegt er nog niets over of de index ná deze correctie geen high boven de 478 kan gaan zetten in een nieuwe grote upgolf. Maar het zegt normaal gesproken wel dat deze correctie behoorlijk diep kan gaan.
De RSI op maandniveau, evenals de DeMark Sequnetial op maandniveau, geven nog niet aan dat er iets bijzonders aan de hand is. De RSI daalt daar met de index, negatieve divergentie is er op maandniveau nog niet geweest. De Sequential telling is momenteel bij de afronding van een setup van 13 op maandniveau. De Sequential voorspelt helaas niet in die zin dat er per sé een verder aftellen tot 13 moet volgen op een geplaatste setup. Was die voorspellende waarde een zekerheid, dan wist je nu dat er na deze grotere correctie nog een stijging van minimaal twee jaar zou volgen. De maand-RSI lijkt daar wel op te duiden; normaal gesproken worden in het grotere plaatje belangrijke toppen gezet onder negatieve divergentie. Deze twee vooronderstellingen gecombineerd, wijst dat niet op een einde van de bullmarkt in 2006. Alleen op een mogelijk belangrijke correctie, waar Elliottanalisten wel een kwalificatie aan zullen geven.
Voor morgen lijkt bij 445 lijkt nu een stevig steunniveau te liggen, week- én dagsteun. We zijn vandaag ook niet voor een vierde dag gesloten op de low van de dag, dus enig herstel lijkt eraan te komen. Zoals altijd: het is verstandig eerst te zien of steun houdt en weerstand weerstand biedt. Vooral in het openingsuur, wanneer de bewegingen snel plaats vinden, is een entrypoint voor een trade moeilijk te timen. Maar ervaren traders weten, dat niet altijd precies op de top een short aangegaan hoeft te worden of op de low een long. Een bewijs van weerstand of steun moet altijd afgewacht worden, wanneer men trade met de range.
Happy trading,
Ruud van Megen
US Markets