![](/images/legacy-images/images/071008-jvb-+-tankstation.gif)
Benzine (iets) lager, diesel hoger
De prijzen die we publiceren zijn de Europese maxima. Afhankelijk van de leverancier en de ligging van het tankstation zijn lagere prijzen mogelijk.
De tabel die we publiceerden bij onze vorige update (21 juli 2007) gaf een globale prijsstijging aan, zowel voor loodvrije benzine 95 en 98 RON als voor diesel.
Vandaag is de situatie veranderd voor benzine, niet voor diesel. Als u de tabel hierboven bekijkt, valt het vele groen op bij de benzineprijzen, want de gemiddelde prijzen zijn sinds 21 juli voor benzine 95 gedaald van 1,189 naar 1,161 euro (-2,4%) en voor benzine 98 van 1,260 naar 1,237 euro (-1,8%). Uitzonderingen zijn België, waar benzine 95 én 98 resp. 1,06 en 0,35% duurder werden, en verder Estland, Malta, Oostenrijk en Tsjechië, waar benzine 95 RON resp. 9,8 (!), 1,9, 0,6 en 1,2% in prijs verhoogde.
Estland verliest meteen zijn status als goedkoopste land voor benzine 95 en geeft deze begerenswaardige fakkel door aan Litouwen, waar tevens de goedkoopste benzine 98 te verkrijgen is.
Hoewel in Nederland benzine 95 en 98 RON resp. 2,8 en 0,6% minder duur zijn geworden, verdedigt dit land met verve zijn record van duurste benzineprijzen van Europa, nl. voor
95 en 98 resp. 26 en 24% hoger dan de gemiddelden.
De gemiddelde dieselprijs is sinds onze vorige update met 2,3% gestegen, bijna zoveel als de daling van de gemiddelde prijs van benzine 95. In Estland vind je nog altijd de goedkoopste diesel, die daar sinds onze vorige update 0,85% in prijs is gedaald. Groot-Brittannië spant nog altijd de kroon qua dieselprijs, ook al is die sinds onze vorige update 2,1% minder duur geworden.
Hieronder ziet u een overzicht in grafiekvorm:
Dat het bij ons nog erger kan, kan u afleiden uit bovenstaande grafieken voor resp. Nederland en België. Daar zijn sinds 1998 de benzineprijzen (95 en 98 RON) met resp. ca
50 en 61% gestegen, terwijl diesel er resp. 57 en 77% duurder is geworden. België komt dus van verder (goedkoper) dan Nederland maar laat ons hopen dat het land met de taalgrens geen ambities heeft om het land van de grote rivieren naar de kroon te steken.
Als u de piekwaarden voor Nederland en België in de tweede jaarhelft van 2005 en in de eerste jaarhelft van 2006 bekijkt, merkt u dat we vandaag nog altijd geen records hebben gebroken. Niet dat dit hoeft, natuurlijk…
Jan Van Besauw
Publicist voor US Markets
9 oktober 2007.
Ondergetekende is een gepensioneerde marketing manager. Hij schrijft voor US Markets o.m. columns, nieuwsberichten en financiële berichten.
Reacties kunt u sturen naar: jan@usmarkets.nl