...

Zullen VS yuan loskoppelen van dollar?

7 april 2005, 21:08 | US Markets Redactie | leestijd: 1 minuut | moeilijkheid: 8 / 12 | (0)

Al jaren is de Chi­nese munt, de yuan, ferm vast­gekop­peld aan de dol­lar. Nu gaan in de VS al langer hoe luider stem­men op, om hier­aan een einde te stellen. Het ziet ernaar uit, dat de Bush-admin­is­tratie de boot niet langer zal kun­nen afhouden.
Zullen VS yuan loskop­pe­len van dollar?
Al jaren is de koers van de yuan, de Chi­nese munt, met stal­en kluis­ters vast­gekop­peld aan de dol­lar. De typ­is­che koers is ca 8,28 yuan/​dollar. Zo is het en zo zou het moeten bli­jven, althans vol­gens de Chi­nese economis­che overheid.

Maar de heer Snow, Trea­sury Sec­re­tary (wij zouden zeggen: min­is­ter van financiën) denkt daar anders over. Van­daag 7 april, ter gele­gen­heid van een hoorzit­ting over de semi-gou­verne­mentele onderne­min­gen Fan­nie Mae en Fred­die Mac liet de heer Snow weten dat wat hem betre­ft, de Chi­nese munt mag los­ge­maakt wor­den van de dol­lar.

Dit state­ment kwam er niet zomaar. Een volksverte­gen­wo­ordi­ger (sen­a­tor Charles Schumer) had kri­tiek op de wijze waarop de Bush-admin­is­tratie de economis­che betrekkin­gen met Chi­na onder­houdt. Hier­mee werd vooral geal­ludeerd op de fameuze kop­pel­ing yuan-dol­lar. Schumer, ges­te­und door andere sen­a­toren, dreigde ermee op de Chi­nese import een tol van 27,5% te hef­fen, indi­en Chi­na de koers van zijn munt niet herzi­et bin­nen de 180 dagen.
Snows com­men­taar was dat vol­gens hem het ver­hogen van invo­er­tarieven niet de juiste manier is om het han­del­steko­rt t.o.v. Chi­na op te lossen. Wel is hij voor­stander van besprekin­gen met Beijing.
Vol­gens waarne­mers zal het resul­taat van deze gesprekken zijn dat het loskop­pe­len van de yuan-dol­lar tan­dem als enig alter­natief uit de bus zal komen.
Vele econ­o­mis­ten zijn nu aan het reke­nen ges­la­gen om de gevol­gen van zulke oper­atie in te schat­ten. ©n ding is zek­er, onopge­merkt zal het niet voorbijgaan.
Jan Van Besauw
US Mar­kets

Reageren

Anonieme comments achterlaten is niet toegestaan. Hiervoor moet u ingelogd zijn. Login »
Turbo’s zijn complexe instrumenten en brengen vanwege het hefboomeffect een hoog risico mee van snel oplopende verliezen. 7 op de 10 retailbeleggers verliest geld met de handel in turbo’s. Het is belangrijk dat u goed begrijpt hoe turbo’s werken en dat u nagaat of u zich het hoge risico op verlies kunt permitteren.