Mist Greenspans waarschuwing effect?
Vandaag donderdag 21 april 2005 heeft Alan Greenspan, de voorzitter van de Fed (Federal Reserve, centrale bank van de VS) met voor zijn doen ongewone scherpte gewaarschuwd voor het altijd maar groter wordende tekort op de handelsbalans, iets waarop wij van onze kant onlangs nog uw aandacht vestigden.
Greenspan zegde dat, zonder maatregelen van overheidswege, het handelstekort de VS-economie in een negatieve spiraal zou doen belanden. Het effect hiervan, zei hij, zal stagnatie ‘of erger’ zijn. Als Greenspan zoiets zegt, reken dan maar dat hij overtuigd is dat het ‘erger’ zal zijn. Als een voorzichtig man zoals hij zich zo uitdrukt, let dan op je tellen.
‘De trend moet worden omgekeerd’, voegde hij eraan toe. Dat wil volgens ons zeggen: ‘het is 2 voor 12’.
‘Als we het staatsbudget terug gezond willen maken, moeten we in de eerste plaats het deficit op de handelsbalans wegwerken’. Greenspan zit er terecht mee in zijn maag, dat merkt u.
Greenspan ziet oplossingen in budgettaire maatregelen, het beperken van de overheidsuitgaven en het beheersen van de extra kosten die zullen worden veroorzaakt door het snel groeiende aantal gepensioneerden.
Dit alles klinkt heel anders dan wat we te horen kregen op 22 maart ll. Gedurende het FOMC (Federal Open Market Committee). Toen ging het nog over economische groei in de VS en het zich automatisch herstellen van de handelsbalans.
Intussen heeft Wall Street zich niet veel aangetrokken van de waarschuwende taal van Fed-baas Greenspan. De Dow Jones sloot op 10.218,60 punten, dat is een stijging met 206,24 punten ofwel 2,06%. De Nasdaq dikte 48,65 punten aan of 2,54% tot 1.962,41 punten.
Volgens ons is de beklimming van de Wall of Fear begonnen…
Volgens ons is de beklimming van de Wall of Fear begonnen…
Jan Van Besauw
US Markets