![](/images/legacy-images/images/080519--jvb-+-duitsland.gif)
Geen crisis in Duitsland?
De eerste trimester van dit jaar was de Duitse economische groei 1,5%, terwijl de analisten al tevreden zouden zijn geweest met de helft daarvan. Bovendien is het laatste jaar bruto binnenlands product met 1,8% toegenomen. Dit alles ondanks groter wordende negatieve factoren.
En zulke factoren waren en zijn er genoeg: een sterke euro, de recordprijzen voor het vat ruwe olie en de kredietcrisis om er enkele te noemen.
Een voorname positieve factor was de zachte winter, waardoor de bouwsector geen vertragingen heeft opgelopen. Ook de verbruiker heeft zijn consumptiegedrag niet gewijzigd.
Hoewel de analisten voor de lopende tweede trimester een vertraging verwachten, blijven ze optimistisch gestemd.
Dit optimisme vloeit voort uit de vaststelling dat ‘de loontrekkenden en de ondernemingen de competitiviteit van onze economie dermate hebben verbeterd, dat we ons niet meer zullen laten omver gooien door de minste windstoot’. Aan het woord is Jörg Krämer, hoofdeconoom van Commerzbank. En tot de zomermaanden ziet deze specialist geen redenen om pessimistisch te zijn.
Nochtans is er de voortdurende stijging van de prijzen, gekatalyseerd door o.m. de brandstofprijzen. Dit is de motor van de inflatie, die ervoor zorgt dat de vraag zal gaan dalen met alle ongunstige factoren van dien.
En hoewel er niet zoveel ruchtbaarheid aan wordt gegeven, er is wel degelijk iets aan de hand in Duitsland in verband met de kredietcrisis. Zo zijn er de grootbanken die om die reden afschrijvingen moeten doen: Deutsche Bank voor 2,5 miljard euro en Bayern Landesbank zelfs voor 4,3 miljard euro. Zulke verliezen moeten een weerslag hebben.
Een blik op de grafiek van de DAX toont dat het beurssentiment de laatste maanden, sinds midden maart 2008 om juist te zijn, aan een remonte bezig is.
Nu is het af te wachten op welke manier de Duitse economie de traditioneel zwakkere zomermaanden zal doorkomen. Want de mondiale crisis is nog altijd niet voorbij.
Jan Van Besauw
Publicist voor US Markets
Ondergetekende is een gepensioneerde marketing manager. Hij schrijft voor US Markets o.m. columns, nieuwsberichten en artikelen over diverse onderwerpen. Hij heeft op het moment van schrijven geen materieel belang of bezit in de besproken bedrijven of beleggingsinstrumenten.