...

Enorme kapitaalsinjectie voor Petrobras

30 september 2010, 14:59 | US Markets Redactie | leestijd: 3 minuten | moeilijkheid: 9 / 12 | (0)

Enorme kap­i­taalsin­jec­tie voor Petrobras

De Brazil­i­aanse olie-en gas­reus Petro­bras ver­baast vriend en vijand door de groot­ste kap­i­taalsin­jec­tie aller tij­den door te voeren.


In het artikel BRIC = kansen? Spot­light op Brazil­ië belicht­ten we o.a. de drie voor­naam­ste onderne­min­gen van het land van sam­ba en car­naval, nl. vlieguig­bouw­er Embraer (NYSE: ERJ), het con­glom­er­aat Votoran­tim (NYSE: VCP) en de energiereus Petro­bras (NYSE: PBR). Het is deze laat­ste die op don­derdag 23 sep­tem­ber 2010 heeft bek­endge­maakt, dat in het kad­er van een kap­i­taalsver­hoging een bedrag van 67,7 mil­jard USD (49,6 mil­jard EUR) werd opge­haald. Dit zou tot nog toe de groot­ste emissie aller tij­den zijn.

Nie­mand min­der dan de Brazil­i­aanse pres­i­dent Lula da Sil­va maak­te het nieuws bek­end en was er als de kip­pen bij om de vri­jdagsessie op de beurs van Sao Pao­lo te ope­nen onder een regen van con­fet­ti. Nochtans had men gehoopt op een nog grot­er bedrag, want in de aan­loop naar het ein­dresul­taat werd gewag gemaakt van 70 mil­jard USD.

Om die 67,7 mil­jard USD bijeen te halen gin­gen 2,3 mil­jard gewone en 1,8 mil­jard pref­er­en­tiële aan­de­len over de (dig­i­tale) toon­bank. Het bedri­jf­skap­i­taal van Petro­bras werd hier­door van 50 naar 117,7 mil­jard USD (86,22 mil­jard EUR) gekat­a­pul­teerd. De Brazil­i­aanse staat zag zijn par­tic­i­patie in het bedri­jf­skap­i­taal aan­groeien van 39,8 naar 48% en heeft voor­taan stem­recht voor 64 i.p.v. 57,4%.

Petro­bras zal het ver­wor­ven kap­i­taal inzetten voor het financieren van invester­ing­spro­gram­ma van 224 mil­jard USD (164 mil­jard EUR) dat zal lopen tot en met 2014.

Prospec­tors die voor reken­ing van Petro­bras werken, hebben al in de jaren 2006 en 2007 belan­grijke voor­raden van hogek­waliteit­solie ont­dekt voor de Brazil­i­aanse kust. Dit zg. pre-salt olieveld, Tupi genaamd, bevin­dt zich op een diepte van 7 kilo­me­ter onder een zout­laag van 2 kilo­me­ter dik. Het is evi­dent, dat petro­le­u­mont­gin­ning in deze con­di­ties niet bepaald sim­pel zal zijn. Petro­bras zal al zijn research- en pro­duc­tieca­paciteit moeten inzetten om het kar­wei tot een goed (lees: rend­abel) einde te brengen.

Maar de belofte die Tupi inhoudt, nl. 5 tot 8 mil­jard vat­en kwaliteit­solie naast vele miljoe­nen kubieke meter aardgas, zijn een motiver­ing om met de ganse oper­atie te starten. Boven­di­en gaat het zoeken naar nieuwe olievelden onder de diepzee­bo­dem onver­min­derd verder. Petro­bras rekent erop, zijn bewezen reserves van 14 mil­jard vat­en ruwe olie over 5 à 10 jaar te zien ver­drievoudi­gen. De dagelijkse pro­duc­tie van van­daag, ca 2,6 miljoen vat­en, zou in 2014 al 3,9 miljoen en tegen 2020 zelfs
5,4 miljoen vat­en kun­nen zijn.

Het bedri­jf verwacht door de exploitatie van de Brazil­i­aanse pre-salt olievelden spoedig te zullen behoren tot de top­klasse van oliepro­du­cen­ten. Rekent hier­door Brazil­ië op een zit­je tussen de OPEC-lan­den (Alger­i­je, Indone­sië, Irak, Iran, Koeweit, Libië, Nige­ria, Qatar, Saoe­di-Ara­bië, Venezuela en de Verenigde Ara­bis­che Emiraten)?

alt

De emissie van 67,7 mil­jard USD zal ook een boost beteke­nen voor de beur­swaarde van het bedri­jf. Als alles goed gaat, zal het aan­deel logis­cher­wi­jze een noord­waartse koers kiezen en uit boven­staande grafiek valt op te mak­en, dat het deze koers wel kan gebruiken.

Jan Van Besauw
Pub­li­cist voor US Markets

________________________________________

Onder­getek­ende is een gepen­sioneerde mar­ket­ing man­ag­er. Hij schri­jft voor US Mar­kets o.m. columns, nieuws­bericht­en en artike­len over diverse onder­w­er­pen. Hij heeft op het moment van schri­jven geen materieel belang of bez­it in de bespro­ken bedri­jven of beleggingsinstrumenten.


Reageren

Anonieme comments achterlaten is niet toegestaan. Hiervoor moet u ingelogd zijn. Login »
Turbo’s zijn complexe instrumenten en brengen vanwege het hefboomeffect een hoog risico mee van snel oplopende verliezen. 7 op de 10 retailbeleggers verliest geld met de handel in turbo’s. Het is belangrijk dat u goed begrijpt hoe turbo’s werken en dat u nagaat of u zich het hoge risico op verlies kunt permitteren.