Book-to-bill Ratio :
De bekende book-to-bill ratio van producenten van halfgeleiderapparatuur wereldwijd kwam over de maand april uit op 0,82. Dit was beter dan de 0,71 over de maand maart van dit jaar. Dit meldt VLSI Research op basis van hun voorlopige gegevens. Voor de maand mei voorziet het bureau een stijging tot rond de 0,91. Er wordt dan een omzet verwacht van rond de 4,23 miljard en 3,83 miljard aan orders.
In april kwam de omzet in de halfgeleiderapparatuursector uit op 4,56 miljard dollar, terwijl er voor 3,72 miljard dollar aan orders werd geplaatst. In maart 2005 werd er voor 5,91 miljard dollar omgezet en voor 4,16 miljard dollar aan orders ontvangen waarmee de ratio op 0,71 uitkwam.
De book-to-bill-ratio is de verhouding tussen het bedrag aan ontvangen orders en geleverde orders. Een getal boven de 1 geeft aan dat een groter bedrag aan orders is ontvangen dan geleverd. Een book-to-bill-ratio van 0,82 geeft aan dat voor elke 100 miljoen dollar aan verkochte producten 82 miljoen dollar aan nieuwe orders is ontvangen.
Volgens VLSI was het over de maand april voor de achtste opeenvolgende maand waarin de book-to-bill ratio onder 1 terecht kwam. Het onderzoeksbureau stelt hierbij vast dat de groei van de halfgeleiderapparatuursector achterblijft bij die van de producenten van halfgeleiders. Zo bedroeg de book-to-bill ratio voor halfgeleiderproducenten 1,07 in april. Deze ratio is al sinds januari 2005 boven 1 (zei het minimaal), maar halfgeleiderfabrikanten blijven volgens VLSI terughoudend met investeren.
Zij hebben de productie verlaagd om de prijzen op winstgevende niveaus te houden. De bezettingsgraad ligt volgens het bureau nu onder 85%, terwijl in de periode 2003 – 2004 pas werd geinvesteerd bij een bezettingsgraad boven 90%. ‘Op de huidige niveaus zien halfgeleiderfabrikanten geen noodzaak voor meer apparatuur’, aldus VLSI.
Guy Boscart
US Markets