In de afgelopen week viel er voor de alerte belegger wel één en ander te beleven bij de grondstoffen en de edelmetalen. Koper hervatte de stijging, suiker kwam los van de bodem en nadert het 200-daags dalend gemiddelde, orange juice zette een “tijdelijke?” bodem, platina en goud stegen fors, bij lood daar groeien de bomen tot in de hemel terwijl nikkel de kelder in duikt en de olieprijs die zit niet ver meer van zijn topniveaus. Wie actief belegt in deze sector hoeft aan gebrek aan beweging niet te klagen…
Palmolie: logische correctie
In deze analyse kijken we even naar palmolie. Deze heeft de laatste maanden een fikse hausse neergezet en diegenen die Intercultures (Luxemburg) of Sipef (Brussel) in portefeuille hadden zullen daar geen spijt van hebben.
De kwartalgrafiek geeft aan dat we weer tegen de vroegere topniveaus zijn aanbeland en de voorlaatste candle gaf met een lange uppershadow aan dat er een terugval kon verwacht worden.
Ook in de maandgrafiek zien we dergelijke candles gevormd in mei en in juni. Dergelijke candles duiden steeds weer op een afname aan momentum wat betekent dat je als belegger minstens een zijwaartse beweging kunt verwachten ofwel een correctie. We zien in deze maandgrafiek ook nog een ander feit dat toch wel opvalt. De afstand van de bodem van maart 2001 tot de top van april 2004 is nagenoeg gelijk aan die van de afstand tussen de huidige top en de bodem van juli 2005. Een abc-beweging dus die ons gezien de symmetrie mag doen veronderstellen dat de top in palmolie inderdaad bereikt werd. Of dit (voor de lange termijn) al dan niet een definitieve top is, daar valt nu nog geen uitsluitsel over te geven.
In de weekgrafiek zien we dat we na een eerste daling vanaf de top nu een opwaartse reactie hebben gehad met een candle die vorige week heel dicht de top benaderde van de lange rode candle die we enkele weken terug hebben neergezet. Dit lijkt me een duidelijk weerstandsniveau aan te geven, zeker wanneer we rekening houden met de rsi die zijn steunlijn naar beneden toe heeft doorbroken. De macd staat trouwens eveneens op het punt zijn signaallijn neerwaarts te kruisen.
Zoomen we in op de daggrafiek dan zien we, rekening houdende met de macd en de steunlijnen in de koersgrafiek, en met het beeld uit de maand en de weekgrafiek dat de meest logische beweging er één zal zijn die ons terugbrengt naar de steunlijnen. Mogelijks valt hier een winstje uit te halen met een turbo short maar specualtief is het wel. Het alternatief is immers dat we een zijwaartse beweging krijgen en dan wordt het naar mijn mening wel moeilijk nog winst te behalen op de turbo.
Conclusie: specualtief kan er een korte short inzitten maar gezien het hoge risico ga ik momenteel liever op zoek naar opportuniteiten bij andere grondstoffen en gezien de bewegingen van de afgelopen tijd moeten daar ook volgende week wel kansen voor het rapen liggen. Ik denk dan aan olie, goud, zilver en orange juice en suiker.
De link naar de turbos:
Edwin Vandamme
US Markets
Analist heeft geen positie in palmolie