![](/images/legacy-userimages/userimages/edwin_Wall_Street.jpg)
Hang Seng, Nikkei en Shangai
Laten we maar eens beginnen met de Hang Seng. Deze index toont wat mij betreft het meest duidelijke beeld. We zien in deze Heikin-Ashi grafiek op maandbasis een opwaartse doorbraak van de top van maart 2000. De index toont een mooi aanhoudende hellingsgraad die niet overdreven scherp is en de macd geeft geen enkel teken die op een terugval zou kunnen wijzen. Momenteel consolideert de Hang Seng onder het 22000-niveau maar bij elke terugval naar de steunlijn toe lijkt me dit een koopwaardige index. Ga ik van de veronderstelling uit dat we 22000 daadwerkelijk als tussentijdse top mogen in aanmerking nemen dan neem ik de afstand tot de doorbroken horizontale lijn en tel ik deze op bij het 22000-niveau. Het geeft me een richtpunt van 25600 voor deze index (22000 — 18400 = 3600 + 22000 = 25600)
Dat er wel degelijk een kans bestaat voor een korte termijnreactie naar de doorbroken steunlijn toe leid ik af uit de volgende grafiek. Hier zien we dat de dmi-lijnen relatief ver uit elkaar liggen. Het geeft geen zekerheid omtrent het al dan niet corrigeren van de index maar de grote afstand tussen beide dmi-lijnen springt toch in het oog. Eeen aandahtspunt dus…maar voor het overige ziet alles er rooskleurig uit want de Welles Volatiltylijn werd opwaarts doorbroken, de macd gaf een koopsignaal met de dubbele bodem begin juni en de adx zit boven zijn 20-niveau.
Gaan we verder met de Nikkei waarbij ik een identieke grafiek gebruik zoals bij de Hang-Seng dan zien we in de maandgrafiek duidelijk die dubbele top liggen. Ook de macd staat op het punt een negatieve cross te geven met zijn signaallijn. Naar mijn idee zou ik het echter niet echt aandurven te shorten op de Nikkei. De reden hirvoor zal u duidelijk zijn. We zien immers een nog openstaande gap liggen tussen de candles van april en mei 2000 en op dat niveau heb ik ook een Fibo-lijn liggen. Bovendien is de stijgende steunlijn bij de Nikkei nog niet neerwaarts doorbroken. Ik sluit een opwaartse doorbraak van de dubbele top dus niet zo maar uit. Krijgen we die doorbraak dan maken we trouwens veel kans om met de Nikkei de Hang-Seng achterna te gaan. Wat de Nikkei betreft voorzichtig zijn dus met shorts en liever even de kat uit de boom kijken -)
Kijk ik ook hier even naar mijn Welles-Volatility-qyqteem dan heb ik “nog net geen kruising” van de lijn. We kunnen dus net zo goed weer naar boven draaien. Ook de adx ligt nog ver onder zijn 20-niveau. Ik verwacht met het huidig beeld dus geen onmiddellijke “uitschudding” van de Nikkei.
De Shangai-index is van de drie indexen diegene waar ik het minst vertrouwen in heb. In de weekgrafiek zien we duidelijk een dubbele top die vlak tegen een Fibo-niveau aanligt. Bovendien zien we een nakende cross tussen de macd en zijn signaallijn. Grafish gezien zit ook de bowl-figuur in deze index me tegen. We weten best dat aan dergelijke beweging van de ene dag op de andere een einde kan komen maar ik voel me niet geroepen op deze beweging te anticiperen. Reageren lijkt me verstandiger wanneer het er op aan komt -) Trouwens: we hoeven niet steeds te denken in termen van ofwel stijgen, ofwel dalen. We kunnen net zo goed een hele tijd zijwaarts evolueren.
Nemen we er voor wat betreft de Shangai nog even het Welles-systeem erbij dan hoeft er niet veel te gebeuren vooraleer mijn systeem een short aangeeft. De Dmi — ligt boven de dmi + , de adx ligt boven zijn 20-niveau en de macd is negatief. Het is enkel wachten op een kruising van de Welles-lijn in de koersgrafiek.
Conclusie:
Laat me maar zeggen dat ik een grondige hekel heb aan onduidelijkheid: De Hang Seng ligt er zonder meer positief bij, De Nikkei daar is het kantje boord maar het kalf is nog niet verdronken, De Shangai geeft een beeld alsof hij elk ogenblik in elkaar kan klappen.
Het lijkt me weinig logisch dat de drie indexen elk een verschillend koersverloop kunnen gaan ontwikkelen. Ik wacht dan ook liever af en hou het voorlopig bij “opvolgen”. Enkel de Hang-Seng is een index waar ik wel een long zou durven op innemen.
Edwin Vandamme
US Markets
Analist heeft geen posities in de besproken indexen.