AEX-SP500: Verwacht een reactie op de stijging
We zien in de Vix een dalende rechthoekige driehoek. De januaribodem staat op het punt te worden doorbroken en de macd is dalend. Dit is positief voor de langere termijn.
In de weekgrafiek van de SP500 zien we dat de adx de adxr heeft gekruist. Dit is een bevestiging voor de aan gang zijnde beweging voor de iets langere termijn. Positief is ook het dmi-histogram dat stijgend is. Ook de macd blijft na de positieve divergentie positief evolueren en breekt een weerstandlijn. Het macd-histogram is eveneens positief.
Voor de iets langere termijn verwacht ik vanuit bovenstaande gegevens dus niet dat de stijging in gevaar komt. Er zijn geen signalen die daar op wijzen. Op korte termijn is een correctie op de stijging echter een logische verwachting. De SP500 is in een weerstandszone aanbeland (aangegeven met de rode horizontale lijnen). De zwarte lijntjes tonen een stijgende wig. Bereiken we de bovenkant van de wig dan spreken we hooguit over een potentieel tot 875 (huidige stand 856). De negatieve divergentie in de stochastics samen met het wigpatroon laten me echter vermoeden dat we met de index eerst terugmoeten naar de oorsprong van de wig en dan spreken we over een doel van 780. In procenten uitgedrukt houden we dus rekening met een daling van mogelijks 10 procent (856 min 780 = 76 punten).
Over naar de aex-analyse dan:
Wat opvalt in de kwartaalgrafiek is de zeer lage stochastics. Het diepste punt zover als mijn koershistoriek reikt. Verder geef ik al maanden aan dat het patroon absoluut niet positief is voor de lange termijn want we zijn door de bodem van 2003 gezakt. Dit is vanzelfsprekend negatief. Het volgende Fibo-correctieniveau (referentiepunten 1987 en 2007) geeft een doel van 166 maar we zien een zware horizontale zone liggen met als bovenzijde 188 en als onderzijde 170. Dit zijn zware horizontale steunniveaus. Stel dat we met de low van de candle van maart bij een aex van 195 de low zouden gezet hebben dan zien we als Fibo-correctieniveaus mogelijke doelen van 252÷294÷333÷377 en 440. Verder geven de rode lijnen extremen aan: aan de onderkant voor het hudig kwartaal komen we uit bij 135 en aan de bovenkant hebben we 345.
In de maandgrafiek kijk ik naar het dalend trendkanaaltje. 245 daar ligt de weerstandslijn en op 250 ligt een Fibo-correctieniveau. Het is duidelijk dat de zone 245 – 250 een niet te onderschatten weerstandszone is temeer omdat we weten dat in de daggrafiek een gap ligt bij 246. De stochastics geeft een koopsignaal, dus dit is positief voor deze grafiek die de langere termijn beoogt. Komen we boven de 250 uit dan is er verdere stijgingsruimte naar de top van de candle van 27⁄02 op 264, vervolgens de top van de candle van 30⁄01 op 272 en dan de candle van 28⁄11 op 291. Bij 291 ligt trouwens ons volgende Fibo-correctieniveau. De onderkant van het kanaal laat nog steeds de mogelijkheid open voor een daling naar 186. Het zou me verbazen moesten we in de huidige omstandigheden alsnog dat doel bereiken maar uitsluiten mogen we het natuurlijk nooit. Extrapoleer ik de verwachte 10% daling van de SP500 naar de aex dan bekom ik een doel van 232 min 23 = 209. Nu zien we dat de low van de candle van 27⁄02 op 215 ligt en de low van de candle van 09⁄04 op 213. Logischer lijkt het me dus een doelzone 213⁄215 aan te nemen voor een correctie.
In de weekgrafiek zien we dat de bovenkant van het kanaal (zwarte dalende lijn) ruimte laat voor een stijging naa maximaal 245 (SP500 zoals vermeld tot mogelijks 875?). De rode stijgende lijn onder de bodems van 21⁄11 en 23⁄01 is echter belangrijk en geeft een doel aan van 242. 24⁄245 is dus zowat het maximaal haalbare vooraleer de verwachte correctie van start gaat. Aan de onderkant hou ik gezien de verwachte correctie rekening met de low van de candle van 03 april op een aex-stand van 211 maar ook de low van de candle van 21⁄11 op 220 is belangrijk want net daaronder ligt tenslotte de low van de bodem van maart 2003 (217). 220 en 211 zijn dus punten die in aanmerking komen als stopniveaus voor longposities. Positief in de weekgrafiek is wel dat zowel het macd-histogram als de indicator stijgend zijn. Van een mogelijks verkoopsignaal is hier nog bijlange geen sprake.
In een eerste daggrafiek geef ik met de zwarte horizontale lijnen de zone 235⁄245 aan. Deze zal logischerwijs bereikt worden mits ook de SP500 de bovenkant van de stijgende wig haalt op 875. De stijgende rode lijn die loopt onder de bodem van 21⁄11 en 23⁄01 is zoals aangehaald echter heel belangrijk en die zal toch eerst moeten worden doorbroken vooraleer de index naar de dalende rode lijn toekan die loopt over de toppen van 04⁄11 en 09⁄02. In de koersgrafiek zien we, hoewel we vanuit meerdere gegevens een verder positieve beurs mogen verwachten voor de iets langere termijn, een gegeven dat we zeker niet over het hoofd mogen zien. Stel dat de zaak toch onderuit gaat en dat we het stijgend kanaal naar onderen toe doorbreken dan zou de hele stijging die zich inzette vanaf begin maart een berenvlag blijken te zijn. Vandaar de belangrijkheid voor een stop op uiterlijk 211 want wanneer we dat niveau doorbreken dan behoort de daling richting 186 weer tot de mogelijkheden.
De mogelijkheid voor die vlag hou ik in het achterhoofd en is vooralsnog niets meer als een aandachtspunt. Immers wanneer ik kijk naar de gegevens uit mijn filtersysteem dan zie ik een positieve macd. De verzwakking in het histogram neem ik aan als een aanwijzing dat de correctie die ik verwacht er ook daadwerkelijk zal komen. De dmi evolueert nog steeds positief. Dus de kopers halen het nog steeds op de verkopers. Alleen de adx die blijft onder de 20-grens. Van kracht is er dus geen sprake en daarom zou het me niet verbazen dat we op korte termijn een aex zien die zijwaarts beweegt met als maximale bovengrens 242⁄245 en als ondergrens 220⁄211.
Edwin Vandamme
US Markets
Analist heeft geen posities op de SP500. Wel posities op de AEX.