![](/images/legacy-images/images/schrijvers/Harm_AEX_plaatje.gif)
De AEX is de nieuwe handelsweek optimistisch begonnen. De belangrijkste Nederlandse beursgraadmeter opende ruim twee punten hoger. De AEX voegde daar maandag in de loop van de dag, met een rustig kabbelend koersverloop, nog een half punt aan toe. Blijft het echter deze week bij kabbelen?
De AEX heeft maandag het hoogste punt in vier jaar bereikt met deze nieuwe slotstand. De AEX heeft deze nieuwe hoogte bereikt zonder impulsen uit de VS. De beurzen in Amerika bleven gesloten in verband met Martin Luther King Day.
Macro-economisch nieuws kwam van het CBS. De Nederlandse economie blijkt vorig jaar te zijn afgesloten in een staat van hoogconjunctuur. Het statistisch bureau meldt dat Nederland het daarmee veel beter heeft gedaan dan in de twee voorgaande jaren. Vooral het producentenvertrouwen en de werkloosheid zijn erg vooruitgegaan. Cijfers van Eurostat echter geven aan dat de industriële productie in de Eurozone in november licht zijn tegengevallen. De verwachtingen lagen bij een stijging van 0,8%, maar het bleek slechts een stijging van 0,2% te zijn.
Met de slotstand van maandag kan inmiddels wel overtuigend gesteld worden dat de 500-puntengrens geslecht is. De voortzetting van het omgekeerde kop-schouderpatroon wordt hiermee telkens waarschijnlijker. Het koersdoel wordt in 83% van de gevallen bereikt binnen de termijn waarin deze is gevormd. Binnen twee maanden mogen we daarom een stand van 520 punten tegemoet zien.
Voor de korte termijn bevindt de AEX zich momenteel in een stijgende verbredingsformatie. De stijgende verbredingsformatie kenmerkt zich door hogere toppen en gelijke bodems en duidt veelal op een aanstaande daling. Dit patroon geeft in een stijgende markt een betrouwbaar koopsignaal bij een uitbraak aan de bovenzijde van het patroon. In 68% van de gevallen wordt dan namelijk het koersdoel behaald. Dit koersdoel wordt berekend als het verschil tussen de steunlijn en de weerstandslijn op het moment dat de uitbraak zich voordoet. Een uitbraak aan de onderkant doet zich vaker voor. In een stijgende markt wordt het koersdoel echter slechts in 32% van de gevallen bereikt.
De Nederlandse hoofdgraadmeter kan bij een neerwaartse doorbraak rekenen op een stevig steunniveau bij 489,6 punten in de vorm van een koershiaat. De oplopende steunlijn uit juni voert bovendien dagelijks de druk op de koersen verder op. Vandaag ligt deze steun bij 488 punten. Het lijkt dan ook niet waarschijnlijk dat de AEX-index bij een doorbraak aan de onderkant het koersdoel zal halen. Het is echter wel belangrijk de steun en weerstand bij respectievelijk 490,7 punten en 506,7 punten scherp in de gaten te houden. Wij wensen u dan ook veel succes in deze week waarin de opties van januari expireren wat nog wel eens voor verrassingen kan zorgen.
Met vriendelijke groet,
www.beursbulletin.nl
Harm van Wijk