![](/images/legacy-images/images/Marcel_vdb_02.gif)
Beleggers die onlangs in India geïnvesteerd hebben naar aanleiding van de hoge rendementen worden er deze dagen aan herinnerd dat felle dalingen door een veranderde beleggingsomgeving net zo goed bij emerging markets horen als de hoge rendementen op de lange termijn.
In mijn vorige column schreef ik over de voorstellen om de buitenlandse liquiditeitenstroom naar India in te dammen. Deze voorstellen brachten een felle schrikreactie teweeg bij beleggers. Ik verwacht dat deze onrust de komende week nog zal aanhouden, en pas na 25 oktober zal wegebben. Op deze datum wordt het besluit genomen over het al dan niet invoeren van de maatregelen.
Economen en fundmagers in zowel binnen- als buitenland staan niet negatief tegenover de aangekondigde maatregelen. De minister van financiën verwoorde het politieker, maar ook hij staat er niet negatief tegenover. Het zou mij daarom niet verwonderen dat de maatregelen ingevoerd zullen worden.
Al deze commotie is niet echter niet gerelateerd aan de fundamentals van de bedrijven. De economische groei is hoog, en met schattingen van 9% groei moet India alleen China voor zich laten. De winstvooruitzichten zijn ook nog steeds goed, en daarom ben ik op zoek gegaan naar een punt waar de daling zou kunnen stoppen.
In dit geval lijkt me een langere termijn grafiek bij uitstek geschikt, het gaat immers om flinke veranderingen in de perceptie van beleggers. De hieronder afgebeelde weekgrafiek van de Sensex gaat vier jaar terug, en is een update van een grafiek die ik enige tijd geleden op www.investselectasia.com heb geplaatst. Duidelijk is te zien hoe de index zich vanaf 2003 keurig binnen het trendkanaal (aangegeven met de letter A) bewoog, tot in derde week van september een uitbraak volgde. De stijging die er op volgde lijkt zich af te spelen binnen het tweede trendkanaal (aangegeven met de letter B). Dit trendkanaal is aan de bovenkant begrensd tussen de 19.308 en 19.418, een beetje afhankelijk van hoe de lijn getrokken wordt. De steun van dit kanaal ligt op 16.587. Daaronder ligt de oude weerstandslijn van trendkanaal A op 16.563. Let trouwens op de RSI, die vorige week bijna op 80 stond (in de weekgrafiek!).
De index heeft de bovenste weerstand op ongeveer 1% na gehaald, waarna de recente terugslag volgde. Op het moment van schrijven staat de index nu op 17.349, bijna op het laagste punt van de week dat eergisteren op 17.307 neergezet werd. Vrij belangrijk is hoe de index zich rond dit punt gedraagt. Sluit de index vandaag hieronder, dan is de weg vrij naar de genoemde steunen in de weekgrafiek tussen de 16.563 en 16.587. Persoonlijk verwacht ik dat de index rond dat niveau tot rust zal komen, en zal stabiliseren.
Mocht het sentiment nog verder verslechteren, dan bestaat de kans dat de Sensex in het oude, lange termijn trendkanaal terecht komt met momenteel de onderste steun op 14.185. Dat is geen prettig vooruitzicht voor beleggers die rond 19.000 punten zijn ingestapt, maar ook dan is de lange termijn uptrend intact. Zoals gezegd verwacht ik persoonlijk dat het niet zover komt.