![](/images/legacy-images/images/schrijvers/Harm_world.gif)
Dat dalingen op de effectenbeurzen zich vele malen sneller en heftiger voltrekken dan stijgingen, konden we afgelopen week weer aan den lijve ondervinden. Na het sterke herstel van de januaridip, volgde deze week wederom een forse daling. Aanhoudende miljardenafschrijvingen, abominabel slechte macrocijfers en tegenvallende bedrijfsvooruitzichten stonden garant voor de daling. Sommige marktvorsers bezigden zelfs de term ‘stagflatie’. Hoewel de Amerikaanse economie nog niet officieel in een recessie verkeert, meent het Orakel van Omaha (Buffett) dat dat wel degelijk het geval is. Ben Shalom Bernanke gooide nog eens extra olie op het vuur door te stellen dat de banken nog vele miljarden dollars moeten afschrijven vanwege de kredietcrisis.
Dat dalingen op de effectenbeurzen zich vele malen sneller en heftiger voltrekken dan stijgingen, konden we afgelopen week weer aan den lijve ondervinden. Na het sterke herstel van de januaridip, volgde deze week wederom een forse daling. Aanhoudende miljardenafschrijvingen, abominabel slechte macrocijfers en tegenvallende bedrijfsvooruitzichten stonden garant voor de daling. Sommige marktvorsers bezigden zelfs de term ‘stagflatie’. Hoewel de Amerikaanse economie nog niet officieel in een recessie verkeert, meent het Orakel van Omaha (Buffett) dat dat wel degelijk het geval is. Ben Shalom Bernanke gooide nog eens extra olie op het vuur door te stellen dat de banken nog vele miljarden dollars moeten afschrijven vanwege de kredietcrisis.
Ondanks de onheilstijdingen bleef de schade beperkt. Uiteraard daalden de koersen, maar vooralsnog bleven de steunniveaus van januari intact. Sterker nog, vooralsnog liggen de bodems nog hoger dan die in januari. Het houdt echter niet over, want de Europese indices scheren langs de rand van de afgrond. Wee je gebeente als deze steunzones wel worden doorbroken, dan gaan de luiken wagenwijd open. Het leed zal niet te overzien zijn, want er ligt behoorlijk veel dalingsruimte. Vooralsnog kan dit doemscenario in de ijskast, maar het is wel iets om bij stil te staan. Zolang de bodems van januari intact blijven, is er weinig aan de hand en kunnen de indices weer in de aanval gaan. Echter, zolang de (zware) weerstandsniveaus van januari niet worden doorbroken, blijft het meest positieve beeld neutraal. Kortom, zolang bovenstaande grenzen niet worden doorbroken, blijven de indices in een neutrale bandbreedte. Zodra de indices onder de bodems van januari duiken, kunnen we een versnelde daling verwachten. De kust is derhalve allerminst veilig.
Brent-olie scherpt record aan
Brent-olie overschreed onlangs het in januari bereikte recordniveau van circa $ 98. De olieprijs corrigeerde vervolgens vanaf dit niveau en testte een aantal malen het horizontale steunniveau van $ 88. Vervolgens veerde de olieprijs op, mede dankzij een verzwakkende dollar. Brent-olie doorbrak zelfs de psychologisch belangrijke grens van $ 100. Voorlopig blijft de sterk stijgende trend intact. Pas een doorbraak van het steunniveau rond $ 88, zou tot een verdere daling kunnen leiden. Uiteraard blijft ook het lange termijn beeld positief, waarbij er zelfs ruimte ligt tot net boven $ 80, zonder dat de stijgende trend in gevaar komt. Zolang de dollar blijft verzwakken, vormt dit een stimulans voor de olieprijs.
Euro heeft wind in de zeilen
De Europese munteenheid is al een paar jaar met een ongekende succesreeks bezig. Inmiddels heeft de euro tegenover de dollar zelfs een recordniveau boven $ 1,53 bereikt na de forse uitbraak uit de driehoek. Rond $ 1,49 lag een eerste weerstand, zijnde de bovenkant van een consolidatiedriehoek. De grote vraag is nu waar de euro/dollar een volgende top kan neerzetten. Lange termijn beleggers kunnen zeker comfortabel in hun fauteuil blijven zitten, want de jarenlange, stijgende steunlijn bevindt zich pas rond $ 1,39. Nu de consolidatiedriehoek aan de bovenkant is verlaten, is een verdere stijging waarschijnlijk. Wel mogen we op korte termijn nog een terugtest van de uitbraak verwachten.
Nasdaq op zoek naar de bodem
De Amerikaanse indices moesten afgelopen week eveneens terrein prijsgeven. De weerstandsniveaus vanaf oktober respectievelijk januari bleken vooralsnog te sterk. Als de indices erin slagen om een hogere bodem te vormen en zelfs de zware weerstanden weten uit te nemen, kunnen we een forse rally verwachten. Vooralsnog is het beeld voor de korte termijn neutraal. De Dow Jones worstelt nog altijd met de hardnekkige horizontale weerstandslijn, zijnde de neklijn rond 12.750 punten. De S&P500 heeft aan de weerstand rond 1406 punten nog altijd een taaie. De technologiezware Nasdaq zit vooralsnog eveneens klem in een driehoek. De onderkant is begrensd op 2200 punten. Zolang de steunzones intact blijven, is er weinig aan de hand. Echter, zodra deze niveaus uiteindelijk sneuvelen zijn de rapen gaar. De indices zouden vervolgens vele procenten kunnen dalen. Belangrijk is dus om de posities klein te houden en de vinger aan de pols te houden. Het is zaak om te kijken hoe sterk of zwak de markten op negatief nieuws reageren. Dat het (macro)nieuws voorlopig uiterst negatief blijft, staat buiten kijf. Echter, zodra we constateren dat de beurzen niet meer reageren op slecht nieuws, zou er een bodem in de maak kunnen zijn.
Met vriendelijke groet,
www.beursbulletin.nl
www.beleggen.com
Harm van Wijk
Wilt u dit dagcommentaar per e‑mail ontvangen? Klik dan op onderstaande link.