...

Effectenbeurzen in vertrouwenscrisis

1 februari 2008, 09:53 | US Markets Redactie | leestijd: 5 minuten | moeilijkheid: 7 / 12 | (0)

Het vertrouwen is ver te zoeken op de effecten­beurzen. Weliswaar veer­den de indices vorige week sterk op, maar het her­s­tel werd in de kiem ges­mo­ord. Daar­door bevin­den de belan­grijk­ste indices zich nog steeds in een hard­nekkig dal­ende trend, waar­bij het nu zaak is om een hogere bodem neer te zetten. Zoni­et, dan is de kans op de vorm­ing van een vlag­pa­troon zeer groot. Mocht dit sce­nario bewaarheid wor­den, dan kan de vlag half­s­tok. Bij een door­braak van de laag­ste pun­ten van vorige week, kun­nen de indices in een stroomver­snelling terechtkomen. 

Het vertrouwen is ver te zoeken op de effecten­beurzen. Weliswaar veer­den de indices vorige week sterk op, maar het her­s­tel werd in de kiem ges­mo­ord. Daar­door bevin­den de belan­grijk­ste indices zich nog steeds in een hard­nekkig dal­ende trend, waar­bij het nu zaak is om een hogere bodem neer te zetten. Zoni­et, dan is de kans op de vorm­ing van een vlag­pa­troon zeer groot. Mocht dit sce­nario bewaarheid wor­den, dan kan de vlag half­s­tok. Bij een door­braak van de laag­ste pun­ten van vorige week, kun­nen de indices in een stroomver­snelling terechtkomen. 

De Amerikaanse indices hield­en de schade tot voor kort redelijk beperkt. Vooral dankz­ij forse rente-ingrepen door Ben S. Bernanke cum suis. Bin­nen een tijds­bestek van zeven han­dels­da­gen ver­laagde de Fed de rente met niet min­der dan 125 basis­pun­ten naar een stand van 3%. Voor de Fed heiligt het doel alle mid­de­len en zij zal de rente bli­jven ver­la­gen indi­en nodig. Het doel is evi­dent: het ver­mi­j­den van een recessie. Of deze missie gaat sla­gen, zal de toekomst uitwi­jzen. Feit is dat de het uur van de waarheid voor Amerikaanse indices is aange­bro­ken. Recent zijn de (hor­i­zon­tale) uit­braakniveaus getest, maar niet over­schre­den. Dit voor­spelt niet veel goeds, temeer omdat de indices zich niet aan het juk van het dal­ende trend weten te ont­worste­len. De hoop is der­halve geves­tigd op de laag­ste niveaus van vorige week. Als deze ste­un­gren­zen ook nog wor­den door­bro­ken, dan is het einde zoek. Kor­tom, het is belan­grijk dat de Dow Jones boven 11.500 pun­ten weet te bli­jven, de S&P500 boven 1280 pun­ten en de Nas­daq boven 2200 punten. 

Rente ver­vol­gt dal­ende trend

Als er onrust heerst op de aan­de­len­markt, dient men eve­neens naar de rentemarkt te kijken. Bij onzek­er­heid vlucht­en beleg­gers in staat­soblig­aties waar­door het effec­tieve ren­de­ment (de rente) daalt. De dal­ende trend van de rente sinds de top (4,73%) van juli 2007, beves­tigt het negatieve beeld van de aan­de­len­mark­ten. De rente heeft zelfs de lange ter­mi­jn sti­j­gende ste­un­li­jn vanaf 2005 door­bro­ken. De vraag is nu waar de vol­gende bodem wordt gevon­den bin­nen de huidi­ge dal­ende trend. Zolang de rente niet boven 4,40% weet uit te breken, bli­jft de korte ter­mi­jn dal­ende trend intact. De rente kan nu dalen tot in eerste instantie 3,9% (bodem van maart 2007), zodat de ver­goed­ing, na aftrek van 3% inflatie en 1,2% belast­ing, als sneeuw voor de zon verd­wi­jnt. De dal­ende rente beves­tigt het beeld dat de aan­de­len­markt een zware tijd door­maakt. Beleg­gers pref­er­eren immers een lage ver­goed­ing op vas­trentende waar­den in com­bi­natie met koer­srisi­co op oblig­aties, boven de hoge div­i­den­den samen met het risi­co dat gelopen wordt op de aandelenmarkt.

Nikkei presteert dramatisch

De Japanse index zit sinds de top in juli vorig jaar in een hard­nekkig dal­ende trend. De dal­ende weer­stand­sli­jn rond 16.000 pun­ten zal eerst moeten wor­den door­bro­ken, wil het beeld weer posi­tief wor­den. De Nikkei presteert drama­tisch. Zelfs de belan­grijke ste­un­zone tussen 14.000 en 15.000 pun­ten is inmid­dels neer­waarts door­bro­ken. Deze zone wordt gemar­keerd door de sti­j­gende ste­un­li­jn sinds 2003 en het clus­ter van bodems rond 14.000 pun­ten, gevor­md in 2006. Vooral­snog valt er weinig eer te behalen in Japan en heeft een beleg­ger hier bit­ter weinig te zoeken. Het sti­jgingspo­ten­tieel bli­jft beperkt tot cir­ca 15.000 à 16.000 pun­ten, ter­wi­jl het dal­ingspo­ten­tieel enorm is. Men weet immers niet waar een vol­gende bodem wordt gevor­md. Het eerstvol­gende ste­un­niveau kan wor­den gevon­den rond 12.000 pun­ten, alwaar zich een voor­ma­lige, hor­i­zon­tale weer­stand uit de jaren 2002, 2004 en 2005 bevindt.

Eurostoxx50 op zoek naar de bodem

Een bek­ende beur­swi­jsheid luidt: als het regent op Wall Street, drup­pelt het in Europa’. Als we echter de huidi­ge ontwik­kelin­gen beschouwen, dan zien we dat de klap­pen van de kredi­et­cri­sis in Europa zelfs veel hard­er aan komen dan bij de bron (Ameri­ka). Sinds de Eurostoxx50 in jan­u­ari het driehoekspa­troon neer­waarts heeft door­bro­ken, heeft de index een vri­je val gemaakt. Uit­er­aard druk­ten vooral de zwaar gehavende finan­ciële waar­den een negatieve stem­pel op het sen­ti­ment. Onlangs wist de brede Europese index weliswaar een her­s­tel in te zetten, maar de sti­jging bereik­te niet eens het uit­braakniveau. Dit voor­spelt niet veel goeds. De enige hoop is nu de vorm­ing van een hogere bodem. Aangezien de indices een val­lend mes zijn, is het een hache­lijke zaak om dit op te van­gen. De Franse CAC40 laat een gevaar­lijk hoofd-schoud­er­pa­troon zien. De Duitse DAX weet ook niet te over­tu­igen. De grote vraag die zich nu aan­di­ent is: waar komt de vol­gende bodem? Een gelijke, of beter hogere bodem, zou de sig­nalen voorzichtig op groen zetten. Bij een door­braak van de bodems gaat de bel voor een vol­gende verkoopronde.

Met vrien­delijke groet, 
www​.beurs​bul​letin​.nl
www​.beleggen​.com

Harm van Wijk

Wilt u dit dag­com­men­taar per e‑mail ont­van­gen? Klik dan op onder­staande link.


Reageren

Anonieme comments achterlaten is niet toegestaan. Hiervoor moet u ingelogd zijn. Login »
Turbo’s zijn complexe instrumenten en brengen vanwege het hefboomeffect een hoog risico mee van snel oplopende verliezen. 7 op de 10 retailbeleggers verliest geld met de handel in turbo’s. Het is belangrijk dat u goed begrijpt hoe turbo’s werken en dat u nagaat of u zich het hoge risico op verlies kunt permitteren.