![](/images/legacy-images/images/schrijvers/Harm_valuta.gif)
Beurzen raken vermoeid
Na de forse stijgingen van afgelopen week, kwamen de meeste beurzen wat tot rust. Vermoeidheidsverschijnselen staken de kop op nadat veel indices vorige week een nieuw hoogste niveau van het jaar op de borden hadden gezet. Ook ontstaat er tegen het jaareinde een gebrek aan nieuws dat een duidelijke richting aan de beurzen kan geven. Ook op het front van de euro/dollarkoers en de olieprijs bleef het rustig.
Het technische plaatje van de DAX-index ziet er prima uit. Vorige week brak de DAX door de weerstand in de vorm van het hoogste punt van dit jaar op 6.476 punten. Na de doorbraak zette de Duitse index de stijging voort en afgelopen maandag werd het hoogste niveau van dit jaar tot nu toe bereikt op 6.597 punten. Eerste weerstand ligt nu rond 6.790 punten, waar zich een dubbele top uit december 2000 en januari 2001 bevindt.
De CAC40-index zette vorige week vrijdag op 5.542 punten een nieuw jaarrecord op de borden. Meteen stuitte de Franse index op de oplopende weerstandslijn die getrokken kan worden over de toppen van mei en november. Deze ligt momenteel bij 5.550 punten. Afgelopen dinsdag zakte de CAC40 door de horizontale steun in de vorm van de vorige top op 5.512 punten. Een dag later klom de index hier echter alweer bovenuit. Voor een verdere stijging zal de CAC40 de oplopende weerstandslijn moeten uitnemen.
De koersgrafiek van de EuroStoxx50-index lijkt op die van de CAC40. Ook de pan-Europese index vormde een hogere top, om daarna op de volgende barrière te stuiten. Dit is de oplopende weerstandslijn die getrokken kan worden over de toppen van februari, maart, april en november van dit jaar. Ook de EuroStoxx50 zakte door de horizontale steun in de vorm van de vorige top. In tegenstelling tot de CAC40 noteert de EuroStoxx50 op het moment van schrijven nog steeds onder dit niveau. De index kan nu terugzakken tot de bodem bij 3.932 punten die op 1 december werd gevormd.
Nikkei blijft overeind
De Nikkei-index nam vorige week de weerstand in de vorm van de top uit oktober op 16.810 punten uit. Daarmee werd het technische beeld van de Japanse index verder versterkt. De Nikkei dreigde deze week terug te zakken tot onder dit niveau, dat nu steun is geworden, maar herstelde een dag later weer. De index kan verder omhoog naar het hoogste niveau van dit jaar, de top uit april op 17.563 punten. Op de weg daar naartoe moet nog één horde worden genomen. Dit is de oplopende weerstandslijn over de toppen van september en oktober, die zich momenteel bevindt rond 17.310 punten.
Olieprijs blijft stabiel
De prijs van een vat ruwe Brent-olie consolideert al de hele maand december tussen pakweg $ 62 en $ 64. Na de stijging in de tweede helft van november is in december weer een korte termijn dalende trend waar te nemen. Signalen dat de Verenigde Staten, ´s werelds grootste olieconsument, voorlopig een milde winter tegemoet lijken te gaan, hebben geleid tot een lichte daling van de olieprijs. Daarnaast bevinden de olievoorraden zich boven het seizoensgemiddelde. Vorige week donderdag kondigde de OPEC een productieverlaging aan van een half miljoen vaten per dag. Deze verlaging gaat in per 1 februari 2007. Het besluit was echter al ingecalculeerd en had weinig invloed op de olieprijs.
S&P500 valt uit stijgende trend
De S&P500-index zette vorige week op 1.427 punten een nieuw hoogste niveau van het jaar neer. Daar was een opwaartse doorbraak van de horizontale weerstandslijn voor nodig. Hierdoor bleef de index van de 500 grootste beursgenoteerde ondernemingen in de VS ook binnen het stijgende trendkanaal. Donderdag is de index echter uit het de opwaartse trend gevallen, maar vond steun bij de vorige top op 1.415 punten. Eerste weerstand is nu de onderkant van het trendkanaal bij 1.422 punten.
De koersgrafiek van de Dow Jones lijkt deels op die van de S&P500. De Dow had veel moeite met de horizontale weerstand in de vorm van de oude top uit november. De oplopende steunlijn voerde hierbij de druk op de index steeds verder op. Dit resulteerde vorige week in een doorbraak van de weerstand. Daarmee nam de Dow ook meer afstand van de oplopende steunlijn. Eerste weerstand is nu de bovenkant van het trendkanaal bij 12.750 punten. De Nasdaq-index blijft achter bij deze Amerikaanse collega-index. Terwijl deze wel aan de bovenkant uit de stijgende driehoek wisten te breken, viel de technologie-index er aan de onderkant uit. Het hoogste niveau van dit jaar, dat op 22 november werd bereikt op 2.466 punten, blijkt voorlopig nog een brug te ver. De Nasdaq blijft zijwaarts bewegen tussen deze weerstand en de horizontale steunlijn bij 2.406 punten, de bodem van november.